Wady i zalety farb proszkowych – dowiedz się więcej o malowaniu proszkowym!
Malowanie proszkowe to jedna z najskuteczniejszych metod malowania metalowych elementów. Okazuje się jednak, że niewiele osób wie, w jaki sposób przebiega proces malowania proszkowego – dziś macie okazję nadrobić zaległości w tym zakresie. Opowiemy o malowaniu proszkowym oraz o wadach i zaletach tej metody malowania. Jeżeli więc aktualnie przymierzasz się do odnowienia ogrodzenia czy mebli ogrodowych to doskonale się składa, ponieważ ten materiał jest właśnie dla Ciebie!
Czym są farby proszkowe?
Farby proszkowe to farby polimerowe. Substancje te, oprócz polimerów zawierają w swoim składzie barwniki i substancje dodatkowe – na przykład utrwalające warstwę. Farby proszkowe to farby termoutwardzalne, czyli wiążące się z powierzchnia pod wpływem temperatury.
Malowanie proszkowe – jak przebiega proces?
Proces malowania proszkowego polega na nanoszeniu warstw sproszkowanej farby polimerowej na powierzchnię metalowego przedmiotu. Czynność tę wykonuje się z użyciem pistoletu do malowania proszkowego. Farba zostaje naelektryzowana wewnątrz narzędzia. Naelektryzowane drobinki w trakcie aplikacji są dosłownie przyciągane przez metal, który jak wszyscy dobrze wiemy – jest idealnym przewodnikiem elektrycznym. Co dzieje się dalej? W następnej kolejności malowany przedmiot zostaje rozgrzany do zawrotnej temperatury 200 stopni Celsjusza w piecu do malowania proszkowego. W tak wysokiej temperaturze proszek farby zmienia stan ze stałego na ciekły – teraz wystarczy już poczekać wystygnięcie utworzonej w ten sposób warstwy.
Wady farb proszkowych
We wstępie obiecaliśmy, że poruszymy temat wad i zalet farb proszkowych – zacznijmy więc od wad. Jak pewnie zauważyliście, farby proszkowe nie nadają się do domowego użytku – aby ich używać, musimy posiadać specjalistyczny sprzęt taki jak wspomniany pistolet czy piec. Jeżeli więc zależy nam na pomalowaniu całego ogrodzenia domu tą metodą, to do kosztów malowania musimy jeszcze doliczyć demontaż, transport oraz montaż ogrodzenia. Inną wadą tychże farb jest również to, że nadają się one jedynie do malowania metali, gdyż inne materiały spłonęłyby w tak wysokiej temperaturze.
Zalety farb proszkowych
Powłoka uzyskana dzięki malowaniu proszkowemu jest najtrwalszą powłoką z farby, jaką możemy uzyskać na powierzchni metalowej. Doskonale chroni metal przed korozją oraz jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie reaguje ona również z solą drogową oraz większością substancji stosowanych w preparatach do pielęgnacji i konserwowania elementów metalowych. Oznacza to, że malowanie proszkowe doskonale zda egzamin przy malowaniu felg samochodowych, balustrad czy właśnie ogrodzeń.