Jak przygotować taras i balkon do sezonu

Jak przygotować taras i balkon do sezonu

Zimą często zapominamy o swoich tarasach i balkonach. Niskie temperatury zniechęcają nas do spędzania tam czasu. Jeżeli mamy rośliny tarasowe to jest to jedyny motywator do pojawiania się tam, aby zająć się ich pielęgnacją. Sytuacja całkowicie jest odmienna w ciepłych miesiącach. Podpowiadamy jak zadbać o taras, żeby czas spędzany tam był przyjemnym doświadczeniem.

Napraw usterki i odśwież swój taras

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po zimie to sprawdzić stan techniczny tarasu. Może uszkodzeniu uległa balustrada lub podłoga. Czas spędzany na tarasie powinien być przede wszystkim bezpieczny, więc to powinno być twoim priorytetem. Dopiero po sprawdzeniu i załataniu ubytków można przystąpić do odświeżania tarasu. Nowe meble tarasowe, pergole, skrzynki na narzędzia? Warto odnawianie tarasu rozpocząć od podłogi. Najważniejsze jest wybrać taką którą łatwo utrzymać w czystości, jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i wytrzyma długie lata. Na podłogi tarasowe sprawdzą się farby epoksydowe, płytki granitowe lub panele. Możesz też postawić na kamień. Podłoga jest podstawą tarasu i dopiero jej przygotowanie pozwala zająć się kolejnymi elementami.

Wybierz odpowiednie rośliny i donice

Tu wybór jest przeogromny. Możesz postawić na rośliny wieloletnie wymagające mniejszych nakładów pracy lub rośliny sezonowe. Z tych pierwszych najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju iglaki. Żyzna, przepuszczalna gleba i regularne podlewanie to wszystko czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Najlepszym miejscem na iglaki są kwadratowe donice ogrodowe lub ich okrągłe odpowiedniki. Krzewy iglaste mają jeszcze jedną zaletę. Gęsto ustawione tworzą skuteczną zasłonę i dają nieco prywatności. Jeśli masz w domu dzieci unikaj roślin mających trujące części. Takim iglakiem jest na przykład cis. Zjedzenie jego owoców jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Dekoracje i elementy ozdobne

Po wyborze roślin i donic możesz pomyśleć o efektownym udekorowaniu swojego tarasu i wprowadzaniu udogodnień. Ciekawym elementem dekoracyjnym i użytecznym są lampy solarne. Nie tylko dają oświetlenie, ale również świetnie wyglądają. Jeżeli lubisz spędzać czas na tarasie do późnych godzin nocnych warto zaopatrzyć się w ogrzewacze tarasowe. Przesiadując w słoneczny dzień na tarasie będziesz potrzebował skutecznie ochrony przed palącym słońcem. Tu również wybór jest ogromny. Będąc w okolicy Wrocławia sprawdź markizy tarasowe Wrocław. Inne polecane opcje to parasole przeciwsłoneczne i daszek montowany na stałe. Te elementy ochronią też przed niewielkim deszczem.